0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aventinus Weizen-Eisbock, Weisses Brauhaus G.Schneider & SohnWeizenbock, Eisbock
Ekstrakt nieznany, alkohol 12%
Skład: woda, słód pszeniczny i jęczmienny, chmiel, drożdże.


Eisbock to ciekawy i bardzo rzadki styl piwa, wywodzący się z niemieckiego Kulmbach. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka zawartość alkoholu, którą uzyskuje się w procesie wymrażania. Piwo zamraża się, a powstały lód usuwa, otrzymując niejako koncentrat – esencję smaku i … alkoholu. Tradycyjnie eisbock powstaje z dopplebocka, czyli koźlaka dubeltowego. Gwiazda dzisiejszego wieczoru jest o tyle ciekawa, że powstała z koźlaka … pszenicznego, czyli jednego z moich ulubionych stylów. Zobaczmy czy wersja wzmacniana także przypadnie mi do gustu.

Wygląd: Ciemnobrązowe z rubinowymi refleksami. Piana jasnobeżowa, obfita, utrzymuje się długo.
Aromat: biszkoptowa słodowość, karmel, ale przede wszystkim owoce – banany, śliwki, rodzynki, ciemne winogrona. W tle delikatne goździkowe fenole i nuta alkoholowo-rozpuszczalnikowa. Aromatów chmielowych brak.
Wysycenie: wysokie – sprawia, że piwo wydaje się lżejsze niż jest w rzeczywistości.
Smak: słodko-winne, raczej deserowe. Pszeniczna kwaskowatość sprawia, że piwo jest stosunkowo lekkie w odbiorze. Goryczka średnia, bardziej alkoholowa niż chmielowa, nieco pozostająca.
Odczucie w ustach: pełne, gładkie, oleiste, lekko lepiące. Wysokie wysycenie (ale też alkohol) podszczypuje język.
Wrażenie ogólne: Cudne piwo deserowe. Smakuje jak imperial-weizen-bock, łącząc w sobie najlepsze cechy tych stylów. Bardzo bogate w smaku i aromacie. Pomimo swojej potężnej mocy nie jest przytłaczające, choć lepiej uważać z ilością. Polacy mają Portera Bałtyckiego, belgowie Tripla, anglicy Barley Wine, a niemcy Aventinus Weizen-Eisbock! Gdyby nie nuta rozpuszczalnikowa w aromacie, to ocena byłaby maksymalna.
Ocena: 8.5/10