Piwolog radzi ...

Masz problem? Idź do piwologa!

Kocour Haka NZ Lager, Pivovar Varnsdorf, Czechy

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kocour English Pale Ale, Pivovar VarnsdorfAmerican Pale Ale
Ekstrakt nieznany, alkohol 5,6%
Skład: woda, słód pilzeński, chmiel Żatecki (Czechy) i Mouteka (Nowa Zelandia).


Kolejna ciekawostka zza południowej granicy – od bezkompromisowego Kocoura. Tym razem klasyczny bohemski lager, ale z dodatkiem chmielu z Nowej Zelandii. Przyznam, że chmiel nowozelandzki znam tylko z literatury. Wiem, że mogę się spodziewać tropikalnych owoców, ale nieco innych od tych uzyskiwanych z chmieli amerykańskich. Jak to mówią w Nowej Zelandii – we’ll see.

Wygląd: Kolor przybrudzonego złota, opalizujący. Piana w kolorze złamanej bieli, drobnoziarnista, utrzymuje się do końca i pięknie zdobi szkło.
Aromat: przede wszystkim trawiasty, ale z nutą tropikalnych owoców i żywicy – przypominających nieco mango i odrobinę banana.
Wysycenie: średnie do wysokiego, aksamitne. Miła odmiana w porównaniu do często przegazowanych polskich lagerów.
Smak: umiarkowanie słodowy, lekko kwaskowaty i nieco żywiczny od chmielu. Goryczka średnia, przyjemna.
Odczucie w ustach: gładkie aksamitne, ale z czasem ściągające w nietypowy sposób – nie na języku, ale jakby w całej jamie ustnej. Nietypowe odczucie.
Wrażenie ogólne: Średnio udana próba stworzenia tzw. modern lagera. Trawiastość chmielu żateckiego nijak ma się do tropikalności nowozelandzkiego Mouteka. Piwo ciekawe, odważne, ale kompozycja taka sobie. W każdym razie brawa za odwagę. Czekam na polską odpowiedź na to piwo. Panowie z Pinty i AleBrowaru – wywołuję do tablicy!.
Ocena: 6.5/10

1 Comment

  1. Jesteśmy 🙂
    Podejmiemy każdą rękawicę ale musisz wiedzieć, że AleBrowar to nazwa nie od parady. „Ale” jest tu grą słów, zarówno słowem wyrażającym zdziwienie i zachwyt oraz odwołaniem się do całej rodziny piw typu „ale”.
    Na razie wiec legarów nie oczekuj :). W kwestii samego piwa myślę, że jest to „polemika” z podobnym pomysłem BrewDog czyli 77 Lager również z użyciem nowozelandzkich chmieli. Z tych dwóch piw, bardziej smakuje mi produkt szkocki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Piwolog radzi …

Theme by Anders NorenUp ↑