Piwolog radzi ...

Masz problem? Idź do piwologa!

Ichtegem’s Oud Bruin, Brouwerij Strubbe, Belgia

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Oud Bruin to stosunkowo rzadki styl wywodzący się z belgijskiej części Flandrii. Piwo kwaśne (sour ale), winne, przypominające nieco lambika, choć znawcy zauważą wiele różnic. Jest łagodniejsze, mniej octowe/kwaśne i bardziej złożone w aromacie. Nie ma tutaj też miejsca dla typowego dla lambików aromatu końskiej derki. Charakter jest głównie owocowy, ale też słodowy. Kwaśność wzrasta w miarę dojrzewania.

Ichtegem’s Oud Bruin – Flandryjskie Brązowe Ale / Oud Bruin
Ekstrakt nieznany, alkohol 5,5%

Wygląd: Ciemno brązowe, lekko opalizujące. Piana beżowa, nietrwała.
Aromat: kwaśny, winny, ale też nieco słodowy. Sumarycznie owocowy, przypominający czarne i czerwone porzeczki z odrobiną śliwek.
Wysycenie: wysokie, szampańskie, orzeźwiające. Przyjemne, chociaż nieco za wysokie dla stylu.
Smak: harmonijny słodko-kwaśny, jak wino półwytrawne. Goryczka nietypowa, cierpka, przypominająca tą z soku z czarnej porzeczki.
Odczucie w ustach: szampańskie, orzeźwiające, lekko cierpkie.
Wrażenie ogólne: Świetne, aromatyczne, orzeźwiające. Jak wino z czarnej i czerwonej porzeczki. Niektórzy powiedzą, że to już wino, inni że belgijskie piwa są po prostu nieszablonowe. Ja życzyłbym sobie więcej takiego piwa na letnie upały, zamiast tych wszystkich polskich sztucznie aromatyzowanych ulepków. Jedyne, do czego mógłbym się doczepić, to że jest dosładzane. Tylko pytanie czy aby na pewno bez dodatku cukru byłoby lepsze?
Ocena: 7.5/10

2 Comments

  1. ElDesmadre

    17/07/2012 at 16:50

    Ciężko zdobyć flandryjskie sour ales w Polsce niestety, a to częstokroć fantastyczne piwa. Ichtegema miałeś z własnego importu?

    • Co ciekawe kupiony w lokalnym sklepie i to w cenie superpromocyjnej, bo termin się kończył.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Piwolog radzi …

Theme by Anders NorenUp ↑