Piwolog radzi ...

Masz problem? Idź do piwologa!

Jubiler Amper IPA, Pivovar Vyškov, Czechy

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Czesi lubią ostatnio eksperymentować, szczególnie w otwieranych masowo małych browarach rzemieślniczych. Okazuje się, że nie tylko w małych, czego przykładem jest dzisiejsze piwo. Jubiler pochodzi wprawdzie z browaru regionalnego, ale wcale nie takiego małego. Piwo w stylu określonym na etykiecie jako „Amber IPA”. Czyli co? Amber Ale czy może IPA? Jeśli IPA to w brytyjskim czy amerykańskim stylu? Szybki rzut oka na kontretykietę i sprawa nieco się rozjaśnia. Są amerykańskie chmiele, jest American IPA. Przynajmniej w teorii. A w praktyce?

Jubiler Amber IPAAmerican (Amber) IPA
Ekstrakt 14,2 Blg, alkohol 6%
Skład: woda, słody: pilzeński, monachijski, wiedeński caramunich i carared, chmiele: Kazbek, Cascade, Chinook i premiant

Wygląd: Bursztynowe, klarowne, piana jasno beżowa, o różnorodnej fakturze, początkowo obfita, z czasem się redukuje, ładnie oblepiając szkło.
Aromat: pierwsze uderzenie jest wyraźnie chmielowe, w stylu czeskim, a może brytyjskim? W każdym razie aromat jest trawiasto-ziemisto-kwiatowy. Cytrusów typowych dla chmieli amerykańskich niestety brak. Dalej do głosu dochodzi karmel i lekka ejlowa owocowość.
Wysycenie: umiarkowane, perliste, dobrze dobrane.
Smak: słodkawy, karmelowy, z solidną goryczkową końcówką.
Odczucie w ustach: średnia pełnia, umiarkowane wysycenie i mocna, nieco pozostająca goryczka. Sumarycznie w kierunku ostrego, a nawet lekko pikantnego.
Wrażenie ogólne: Piwo mnie totalnie zaskoczyło. Z wyglądu i nazwy spodziewałbym się czegoś w amerykańskim stylu. Jubiler jest natomiast całkowicie „europejski”. Mocnym nachmieleniem przypomina wprawdzie American IPA, ale aromatem bliżej mu do English IPA, a momentami nawet do pilsnera. Nie powiem, ciekawe i smaczne piwo. Coś dla tych, którym klasyczne American IPA się przejadło (o ile klasyczna AIPA może się znudzić).
Ocena: 7/10

1 Comment

  1. Dokładnie to mnie w tym piwie tak urzekło – mimo amerykańskich chmieli, jest na wskroś europejskie, z cechami klasycznego IPA oraz czeskiego pilsa.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Piwolog radzi …

Theme by Anders NorenUp ↑