Piwolog radzi ...

Masz problem? Idź do piwologa!

Stare ALE Jare!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W Niemczech, w Północnej Nadrenii Westfalii warzą stare piwo, po ichniemu Altbier. Stare, bo fermentowane tradycyjnie, tj. metodą fermentacji górnej, czyli w dużym przybliżeniu w temperaturze bliskiej pokojowej. To tak w odróżnieniu od fermentacji dolnej, która począwszy od połowy XIX wieku zdominowała Europę i świat.

Sezonowo warzy się mocniejszą i bardziej chmieloną wersję altbier, zwaną Sticke, co w lokalnym dialekcie oznacza tajemnicę. Zgłębmy zatem ową tajemnicę i sprawdźmy co kryje się w pięknej butelce przygotowanej dla nas przez browar kontraktowy Pinta.

Stare ALE jareDüsseldorf Altbier / Sticke
Ekstrakt 14%, alkohol 5%
Skład: woda, słody: monachijski, pilzeński, carared, chmiele: Spalt Select i Hersbrucker, drożdże S-33

Wygląd: kolor herbaciany, miedziany, krystalicznie klarowne, przepiękne. Beżowa piana jest średnio obfita, drobnoziarnista i opada stosunkowo szybko, pozostawiając jednak do końca ślad w postaci obrączki.

Aromat: słodowy, lekko opiekany. Karmel w połączeniu z wyraźnym diacetylem odznacza się zapachem toffi, który jednak wpasowuje się nieźle w całość. Aromat jest raczej stonowany, niezbyt intensywny. W miarę ogrzewania pojawiają się delikatne aromaty owocowe w postaci suszonych moreli, rodzynek.

Wysycenie: niskie do umiarkowanego. Wydaje mi się, że minimalnie zbyt niskie jak na ten styl, ale jest miłe w odbiorze i dobrze się komponuje.

Smak: czysty, słodowy. Bardzo szybko do głosu dochodzi intensywna, piołunowa goryczka, która przejmuje stery i dość długo pozostaje na języku.

Odczucie w ustach: treściwość średnia do średnio-wysokiej jest dobrze równoważona solidną goryczką. Dwutlenek węgla nie wtrąca się za bardzo. Moim zdaniem udana kompozycja.

Wrażenie ogólne: „Stare” od Pinty to dobre piwo, ale można by nad nim jeszcze trochę popracować. Nie ma tutaj kilogramów chmielu aromatycznego, więc nie ma czym zamaskować wad (diacetyl). Niemniej piwo jest dobrze skomponowane, smaczne i ma pazur w postaci sensownej goryczki. Ni będę miał nic przeciwko, jeśli po drobnych poprawkach na stałe zagości w repertuarze tego sympatycznego browaru.

Ocena: 6.5/10

5 Comments

  1. Zaskakująco mało alkoholu jak na Sticke. Tyle to ma podstawowa wersja Schlüssel Alt. Wiem że to nie jedyny wyznacznik, niemniej jednak jestem nieco zdziwiony.

    • Zaskakujące jest też to, że nie ma takiej pełni jakiej należałoby się spodziewać przy tak płytkim odfermentowaniu.

  2. Pytanie do osób pijących już Stare. Które Waszym zdaniem lepiej smakuje: Stare czy Altbier z Jabłonowa?

    • Trzeba by porównać bezpośrednio, ale wydaje mi się, że wypadają podobnie. Dobre, stylowe, ale z nieznacznymi wadami.

    • Piłem jako pierwsze piwo ALT z Jabłonowa. Po nim piłem STARE od Pinty. Mi stareALEjare smakowało duuużo bardziej. Szczerze mówiąc alt z manufaktury piwnej wydał mi się w smaku, po konfrontacji z Pintą, jak zwykły lager.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Piwolog radzi …

Theme by Anders NorenUp ↑