Piwolog radzi ...

Masz problem? Idź do piwologa!

Piwolog odpowiada … czyli Q&A #2

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kolejny odcinek Q&A, a w nim odpowiedzi na kolejne pytania zadane na Ask.fm. Listę pytań znajdziecie poniżej, a tymczasem zapraszam do oglądania i męczenia mnie kolejnymi kwestiami. Pytania można zadawać tu, pod filmem na YT lub na Ask’u.


 1. Stout 16 BLG z receptury na 20L po gotowaniu wyszedł 19 BLG, 21 L. Nie rozrzedzałem, tylko zadałem drożdże. Jak wyższe BLG wpłynie na to piwo? Do ilu powinno zejść po burzliwej (Safale 04)? Dodałem 2 litry wody więcej do zacieru to skąd taki wysoki ekstrakt?
 2. Po gorącym lecie mam w piwie na dnie butelki resztki chmielu co wręcz uniemożliwia (z powodu wzburzenia po otwarciu butelki) przelanie piwa. Czy znasz jakiś skuteczny sposób na to?
 3. W grudniu chce zacząć warzyć piwo. Jaka powinna być minimalna pojemność garnka jeżeli chce warzyć 12 litrów piwa?
 4. Co daje przynależność do PSPD? Jak wygląda robienie kariery w stowarzyszeniu na Twoim przykładzie?
 5. Jak zapatrujesz się na pomysł dodania ekstraktu słodowego do mocnych piw(np RIS), gdy brakuje objętości garnka na zacieranie? Warto? Jakiego ekstraktu lepiej użyć do RISa? Jasnego, czy ciemnego?
 6. Pisałeś o śliwkach wędzonych jako dodatek. Gotować czy do fermentora dodać?
 7. Co się stanie gdy dorzucę na cichej 300g aromatycznego chmielu na cichą do warki 20 litrowej?
 8. 3 piwa które wywarły na Tobie największe wrażenie i 3 najgorsze ( i z jakiego powodu).
 9. Gdybyś miał ocenić oczami – 3 piwa najładniejsze i 3 najbrzydsze?
 10. Dla mnie obłędny jest Guinness czy Murphy z kija/pompy-ale tez nalany z puszki z draughtem. Piękny jest Koźlak z Miłosławia- rewelacyjne refleksy, kolor. Podoba mi się milko pilzner, ale tylko widziałem nie piłem… Czy jest jakieś piwo które po prostu Ci się podoba?
 11. Jak dużo warzysz w domu?
 12. Będę dziś pierwszy raz w życiu pił Schlenkerla Marzen – czy powinienem się elegancko ubrać?
 13. Jakie puby w Szczecinie najczęściej nawiedzasz (pod względem piwnym tylko i wyłącznie)?

5 Comments

 1. the_doctor

  27/11/2014 at 17:12

  Dzięki za rozszerzone odpowiedzi na moje dwa pytania:) Pisząc ‚kariera’ miałem na myśli raczej to, co konkretnie się robi będąc członkiem i jak wygląda droga od zwykłego płacącego składki do prezesa oddziału terenowego.

  • Będąc członkiem PSPD możesz nie robić nic. Możesz też włączyć się w różne działania – od organizacji konkursów, kursów, bitew piwowaró, pokazów warzenia, poprzez dołączenie wsparcie redakcji Piwowara, po pracę w komisjach czy rozwijanie naszej strony WWW. Droga do prezesowania u mnie była prosta, bo nie było wielu chętnych. Jeśli jesteś typem aktywisty i potrafisz sobie zjednywać ludzi, to droga do prezesowania OT czy nawet całemu PSPD stoi przed tobą otworem.

 2. Witaj Piwologu,
  z racji bliskosci Szczecina z Niemcami, czy znasz jakies godne polecenia sklepy, gateranki, w którejs z mijescowosci bedacych w niedalekiej odleglosci od Twojego miejsca zamieszkania.

  Pozdrawiam

  PS Mam problem ze polskimi znakami na Twojej stronie ś

  • Ja bywam czasami w dwóch sklepach. Jednym z nich jest getrank z Gartz, a drugim Real w Oder Center w Schwedt. W Gartz całkiem niezłe zaopatrzenie, w Realu raczej klasyka, choć zdarzają się wyjątki.

 3. Dzięki, mam nadzieję, że do mojego przyjazdu (koniec grudnia) otworza już Nowy Browar.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Piwolog radzi …

Theme by Anders NorenUp ↑